Artikel nr:
92454
LED-indbygningsarmatur
Nova Enkelt lysarmatur
rund 84mm 50° 2,8W 505lm 230V 4000K Jern børstet
rund 84mm 50° 2,8W 505lm 230V 4000K Jern børstet
239,00 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Sæt med 1 lamper inkl. LED-modul
- EBL-sæt i energiklasse A (LED-modul)
- ressourcebesparende takket være en lang levetid på 50.000 timer
LED-indbygningsarmatur Nova Coin Enkelt lysarmatur rund 84mm 50° 2,8W 505lm 230V 4000K Jern børstet
Nova Coin EBL-sæt i børstet jern er den innovative produktløsning til energieffektiv og langtidsholdbar belysning. Sættet består af et alu-lyshus af høj kvalitet og kraftige LEDCoins, som reducerer strømforbruget betydeligt takket være deres energiklasse A. Det er ikke kun godt for miljøet, men også for din pengepung takket være de lavere energiomkostninger. Med et lysudbytte på 505 lm/2,8W og en levetid på op til 50.000 timer giver sættet et behageligt lys, der er særligt langtidsholdbart. Sættet Nova Coin imponerer også med indbygningslampens drejefunktion. Det gør det muligt at justere lyset fleksibelt og dermed tilpasse det individuelt til rummets behov. Det tidløse design passer problemfrit ind i ethvert boligkoncept og bader rummet i et behageligt, neutralt hvidt lys. Installationen er særlig enkel og effektiv takket være de indbyrdes forbundne og udskiftelige Coins, den lave installationsdybde på kun 45 mm og den direkte tilslutning på 230 V. Nova Coin EBL-sættet er derfor en effektiv og ukompliceret belysningsløsning, der opfylder de højeste krav.
- Sæt med 1 lamper inkl. LED-modul
- EBL-sæt i energiklasse A (LED-modul)
- ressourcebesparende takket være en lang levetid på 50.000 timer
- Farvetemperatur: 4000 K - neutral hvid
- Materiale af høj kvalitet fremstillet af trykstøbt aluminium
- Tidløst design til individuelle boligkoncepter
- Høj fleksibilitet takket være drejelighed
- Direkte tilslutning til 230V via sammenkædelige Coins
- Lav monteringsdybde af Nova Coin-indbygningslamper
- Nem installation af indbygningslamper
| Dimensioner | |
|---|---|
| Diameter | 84 mm |
| Indbygningsdiameter | 68 mm |
| Indbygningsdybde | 45 mm |
| Hulrumsdybde | 30 mm |
| Gewicht_netto | 234 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Form | rund |
| Konstruktionsform lyskilde | Reflektor |
| Farve | Jern børstet |
| Materiale | Aluminium |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse (spektrum A-G) (LED Module) | A |
| Energiforbrug | 3 kWh_1000h |
| Levetid | |
|---|---|
| Levetid | 50000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 4000 K |
| Nominel lysstrøm | 505 lm |
| Farvegengivelsesindeks | CRI80.eps Ra |
| Strålevinkel | 92 ° |
| Farvetemperatur område | Neutral hvid |
| Farvekonsistens (SDCM) | 6 |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Inklusive lyskilder | ja |
| Bestykning | 2,8 W |
| Lysegenskaber | Inkluderer udskiftelig lyskilde |
| Drejeområde | 50 ° |
| Svarer til glødelampe | 50 W |
| Sokkel/fatning | Coin |
| Teknologier | LED |
| Justerbarhed | drejning/tiltning |
| Dæmpbar | Nej |
| IP-beskyttelse | IP23-loftsmontering |
| Beskyttelsesklasse | Beskyttelsesklasse II |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 2 Lyskilden kan udskiftes af en el-installatør uden vedvarende at beskadige lysarmaturet. |
| Optagen effekt | 2,8 W |
| Spænding | 230 V |
| SLR_Spannungsart | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| Skineffekt | 5,7 VA |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |






















