57,95 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Rumbelysning
- Die klassische Leuchtstoffröhre
- Lange Lebensdauer: 8.000 h
Lysstofpære G13 1350lm 18W 4000K Opal
Die klassische Leuchtstoffröhre spendet mit einer Leistung von 18 Watt rundum Raumlicht. Passend für handelsübliche G13-Fassungen. Effizientes Licht in der Urform seit 1928.
- Rumbelysning
- Die klassische Leuchtstoffröhre
- Lange Lebensdauer: 8.000 h

| Dimensioner | |
|---|---|
| Mål (højde x bredde x dybde) | H: 604 mm |
| Diameter | 26 mm |
| Gewicht_netto | 85 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Konstruktionsform lyskilde | Rør |
| Farve | Opal |
| Materiale | Glas |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse | G |
| Energiforbrug | 18 kWh_1000h |
| Lampevirkningsgrad (50Hz) | 75 lm_W |
| Levetid | |
|---|---|
| Lampeoverlevelsesfaktor ved 2.000 t. | 100 |
| Lampeoverlevelsesfaktor ved 4.000 t. | 100 |
| Lampeoverlevelsesfaktor ved 6.000 t. | 97 |
| Lampeoverlevelsesfaktor ved 8.000 t. | 92 |
| Lyskildens vedligeholdelsesfaktor 2.000 t. | 95 % |
| Lyskildens vedligeholdelsesfaktor 4.000 t. | 90 % |
| Lyskildens vedligeholdelsesfaktor 6.000 t. | 80 % |
| Lyskildens vedligeholdelsesfaktor 8.000 t. | 50 % |
| Vedligeholdelsesfaktor i slutningen af nominel levetid | 75 % |
| Levetid | 8000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 4000 K |
| Farvetemperatur område | Neutral hvid |
| Lysfarve | 840 |
| Nominel lysstrøm | 1350 lm |
| Farvegengivelsesindeks | > 80 Ra |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Dæmpbar | Nej |
| Inklusive lyskilder | ja |
| Lysegenskaber | Lyskilder |
| Lysstofrør størrelse | T8 |
| Sokkel/fatning | G13 |
| Teknologier | Energy Saving |
| Bestykning | 18 W |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 7 ikke berørt |
| Justerbarhed | fast |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |












