Artikel nr:
92414
LED-indbygningsarmatur
Nova Plus GU10 Flat
IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dæmpbar 2700K Mat hvid
IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dæmpbar 2700K Mat hvid
267,00 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Særligt flad GU10 Flat reflektor – ideel ved minimalt pladsbehov
- Enkel montering og eftermontering takket være borehulsdiameter i 68 mm standard
- Trinløst system med lysdæmper til regulering af lysstyrke
LED-indbygningsarmatur Nova Plus GU10 Flat IP65 93mm 4,9W 550lm 230V dæmpbar 2700K Mat hvid
Mat hvid NovaPlus indbygningslampe med 4,9 W imponerer ikke kun med sine tekniske funktioner, men også med sin flade GU10 Flat reflektor. Med en installationsdybde på kun 55 mm er den derfor ideel til installation i flade nedhængte lofter. Takket være den høje IP65-beskyttelse er indbygningslampen særlig robust og kan også uden tøven installeres på badeværelset eller udendørs. Farvetemperaturen på 2700 K giver et behageligt varmhvidt lys, der takket være drejefunktionen kan rettes præcis derhen, hvor der er brug for det. Lysstyrken kan om nødvendigt dæmpes trinløst. Den integrerede hukommelsesfunktion gemmer det sidst valgte dæmpningsniveau indtil næste gang, der tændes for den. Standardborediameteren på 68 mm gør det muligt at indsætte lamperne hurtigt og eftermontere dem fleksibelt. Robuste metalringe sikrer et udseende af høj kvalitet og garanterer langvarig brug.
- Særligt flad GU10 Flat reflektor – ideel ved minimalt pladsbehov
- Enkel montering og eftermontering takket være borehulsdiameter i 68 mm standard
- Trinløst system med lysdæmper til regulering af lysstyrke
- Memory-funktionen gemmer de senest anvendte trin frem til næste anvendelse
- Farvetemperatur: 2700K - varm hvid
- IP65 strålevandsbeskyttet og dermed velegnet til vådrum og udendørsområder
- Højkvalitetsmaterialer til langvarig brug
| Dimensioner | |
|---|---|
| Diameter | 93 mm |
| Indbygningsdiameter | 83 mm |
| Indbygningsdybde | 75 mm |
| Hulrumsdybde | 60 mm |
| Gewicht_netto | 277 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Form | rund |
| Konstruktionsform lyskilde | Reflektor |
| Farve | Mat hvid |
| Materiale | Plast, Aluminium |
| Rustfrit | Rustfrit |
| Montering | |
|---|---|
| Monteringssted anbefaling | Loftsmontering |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse (LED Module) | E |
| Energiforbrug | 5 kWh_1000h |
| Levetid | |
|---|---|
| Levetid | 25000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 2700 K |
| Farvetemperatur område | Varm hvid |
| Nominel lysstrøm | 550 lm |
| Farvekonsistens (SDCM) | 6 |
| Farvegengivelsesindeks | > 80 Ra |
| Strålevinkel | 36 ° |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Dæmpbar | med dæmper R+C t.elektr.transf.+230 V-armaturer |
| Dæmpningsstyring | med dæmper |
| Inklusive lyskilder | ja |
| Lysegenskaber | Inkluderer udskiftelig lyskilde |
| Drejeområde | 30 ° |
| Svarer til glødelampe | 62 W |
| IP-beskyttelse | IP65-loftsmontering |
| Beskyttelsesklasse | Beskyttelsesklasse II |
| Sokkel/fatning | GU10 |
| Teknologier | LED |
| Bestykning | 4,9 W |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 1 Lyskilden kan udskiftes af slutbrugeren uden vedvarende at beskadige lysarmaturet. |
| Justerbarhed | drejning/tiltning |
| Spænding | 230 V |
| SLR_Spannungsart | AC 50 Hz |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |

























