Artikel nr:
94737
Pullertarmatur
Classic insektvenligt
IP44 500mm 2200K 4,3W 420lm 230V Sort E27 Metal
IP44 500mm 2200K 4,3W 420lm 230V Sort E27 Metal
510,00 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Farvetemperatur: 2.200 K - gyldent lys
- Guldlys – tiltrækker færre insekter og skaber en behagelig lysstemning rundt om huset
- Strålevinkel på 360° til bred belysning
Pullertarmatur Classic insektvenligt IP44 500mm 2200K 4,3W 420lm 230V Sort E27 Metal
Denne pullertarmatur Classic imponerer med sit klassiske design og sætter blændfrie lysaccenter på adgangsveje. Den oplyser indkørsler og stier jævnt og sikkert. Den mørkegrå ramme og klare glasskærm skaber et moderne look. Den medfølgende lyskilde kan udskiftes, hvis det er nødvendigt. Lamperne med solceller producerer varmt guldlys (2200 K) med en lav blå komponent. Ifølge undersøgelser tiltrækker varmt, langbølget lys generelt færre natlige insekter end køligt, hvidt lys. Det varme guldlys skaber en behagelig atmosfære omkring huset.
- Farvetemperatur: 2.200 K - gyldent lys
- Guldlys – tiltrækker færre insekter og skaber en behagelig lysstemning rundt om huset
- Strålevinkel på 360° til bred belysning
- Pullertlampe til optimal belysning af stier
- Velegnet til udendørsbrug
- IP-beskyttelse: IP44 - stænktæt
- Hyggeligt og insektvenligt aftenlys
- LED-lyskilde medfølger
- Perfekt til belysning i indgangsområdet
- Den gyldne lysfarve sørger for en hyggelig atmosfære, på samme måde som ved stearinlys
| Dimensioner | |
|---|---|
| Diameter | 173 mm |
| Mål (højde x bredde x dybde) | H: 500 mm |
| Gewicht_netto | 1039 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Konstruktionsform lyskilde | Standardform |
| Farve | Sort |
| Materiale | Metal |
| Montering | |
|---|---|
| Monteringssted anbefaling | Gulvmontering |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse (spektrum A-G) (LED Module) | F |
| Energiforbrug | 5 kWh_1000h |
| Levetid | |
|---|---|
| Levetid | 15000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 2200 K |
| Nominel lysstrøm | 420 lm |
| Farvegengivelsesindeks | CRI80.eps Ra |
| Farvetemperatur område | Guld lys |
| Farvekonsistens (SDCM) | 6 |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Inklusive lyskilder | ja |
| Bestykning | 4,3 W |
| Lysegenskaber | Inkluderer udskiftelig lyskilde |
| Svarer til glødelampe | 37 W |
| Sokkel/fatning | E27 |
| Teknologier | LED |
| Justerbarhed | fast |
| Dæmpbar | Nej |
| Maks. effekt | max. 15 W |
| IP-beskyttelse | IP44.eps |
| Beskyttelsesklasse | Beskyttelsesklasse I |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 1 Lyskilden kan udskiftes af slutbrugeren uden vedvarende at beskadige lysarmaturet. |
| Spænding | 230 V |
| SLR_Spannungsart | AC 50 Hz |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |
































