Artikel nr:
94925
LED-bordlampe3-Step-Dim
LED-bordlampe 3-Step-Dim Melira 2700K 580lm 10W Mat sort/Guld
2700K 580lm 10W Mat sort/Guld
2700K 580lm 10W Mat sort/Guld
890,00 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Elegant ringdesign i trendy guldfarve
- Stemningsfuld lyseffekt gennem samspil mellem indirekte og direkte lys
- Kan kombineres med lamperne i Melira-serien
LED-bordlampe 3-Step-Dim Melira 2700K 580lm 10W Mat sort/Guld
Iøjnefaldende med et luksuriøst touch! Armaturserien Melira imponerer med sit elegante ringdesign i den trendy farve børstet guld og mat sort. Bord-, gulv-, pendel-, væg- og Deck-lamperne i serien kan kombineres fleksibelt for at skabe et ensartet belysningskoncept. Melira bordlampen giver moderne opholdsrum en stilfuld og udtryksfuld elegance. Samspillet mellem det indirekte lys, der sendes opad, og det direkte lys, der sendes nedad, skaber en stemningsfuld lyseffekt. De integrerede læder i lamperne, som udsender et varmhvidt lys på 2700 K, skaber en behagelig lysatmosfære. Lamperne kan slukkes og tændes med ledningskontakten, og lysstyrken kan dæmpes i 3 trin (100 %, 60 % eller 20 %). Lampen har et stofkabel i en matchende farve. Stikket kan konverteres til brug i EU eller Storbritannien ved hjælp af systemet.
- Elegant ringdesign i trendy guldfarve
- Stemningsfuld lyseffekt gennem samspil mellem indirekte og direkte lys
- Kan kombineres med lamperne i Melira-serien
- For en stilfuld og udtryksfuld elegance til moderne boliger
- Lysstyrke kan justeres i 3 niveauer
- Farvetemperatur: 2700K - varm hvid
- Ringdiameter: 300 mm
| Dimensioner | |
|---|---|
| Mål (højde x bredde x dybde) | H: 375 mm |
| Diameter | 300 mm |
| Gewicht_netto | 2160 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Form | rund |
| Farve | Guld, Mat sort |
| Materiale | Metal |
| Stofkabel | Tekstilkabel |
| Montering | |
|---|---|
| Monteringssted anbefaling | Bordplade |
| Forbindelser | |
|---|---|
| Med stiktransformer | Med stikstransformator inkl. EU-/UK-stik |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse (LED Module) | F |
| Levetid | |
|---|---|
| Levetid | 30000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 2700 K |
| Farvetemperatur område | Varm hvid |
| Nominel lysstrøm | 580 lm |
| Lysstrøm LED-Modul | 1160 lm |
| Farvegengivelsesindeks | > 90 Ra |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Dæmpbar | Ja |
| Dæmpningsstyring | med integreret kontakt 3 step-dæmpbar |
| Inklusive lyskilder | ja |
| Lysegenskaber | Indbygget lyskilder (kan ikke udskiftes) |
| Svarer til glødelampe | 81 W |
| IP-beskyttelse | IP20 |
| Beskyttelsesklasse | Beskyttelsesklasse II |
| Teknologier | LED |
| Bestykning | 10 W |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 2 Lyskilden kan udskiftes af en el-installatør uden vedvarende at beskadige lysarmaturet.|4 Udstyret kan udskiftes af slutbrugeren uden vedvarende at beskadige lysarmaturet. |
| Optagen effekt | 12,5 W |
| Justerbarhed | fast |
| Spænding | 230 V |
| SLR_Spannungsart | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| Skineffekt | 25,5 VA |
| Transformer højde | 75 mm |
| Transformer bredde | 40,5 mm |
| Transformer dybde | 80 mm |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |






























