Artikel nr:
94928
LED-pendelarmatur3-Step-Dim
LED-pendelarmatur 3-Step-Dim Melira 2700K 1690lm 24W Mat sort/Guld
2700K 1690lm 24W Mat sort/Guld
2700K 1690lm 24W Mat sort/Guld
1.052,00 kr.*
inkl. moms
Klar til øjeblikkelig afsendelse, leveringstid 2-3 arbejdsdage
- Elegant ringdesign i trendy guldfarve
- Stemningsfuld lyseffekt gennem samspil mellem indirekte og direkte lys
- Kan kombineres med lamperne i Melira-serien
LED-pendelarmatur 3-Step-Dim Melira 2700K 1690lm 24W Mat sort/Guld
Iøjnefaldende med et luksuriøst touch! Armaturserien Melira imponerer med sit elegante ringdesign i den trendy farve børstet guld og mat sort. Bord-, gulv-, pendel-, væg- og Deck-armaturerne i serien kan kombineres fleksibelt for at skabe et ensartet belysningskoncept. Med en ringdiameter på 380 mm giver pendelarmaturen moderne boligområder en stilfuld og udtryksfuld elegance. Den kan nemt og fint justeres i højden - helt uden værktøj! Samspillet mellem det indirekte lys, der sendes opad, og det direkte lys, der sendes nedad, skaber en stemningsfuld lyseffekt. De integrerede læder i lamperne, som udsender et varmhvidt lys på 2700 K, skaber en behagelig lysatmosfære. Lysstyrken kan dæmpes til 3 niveauer (100 %, 40 % eller 10 %) efter behov ved hjælp af en almindelig vægkontakt.
- Elegant ringdesign i trendy guldfarve
- Stemningsfuld lyseffekt gennem samspil mellem indirekte og direkte lys
- Kan kombineres med lamperne i Melira-serien
- For en stilfuld og udtryksfuld elegance til moderne boliger
- Pendlen er højdejusterbar og kan nemt justeres uden værktøj
- Kan dæmpes i 3 trin med standardmæssige lyskontakter
- Farvetemperatur: 2700K - varm hvid
- Ringdiameter: 380 mm
| Dimensioner | |
|---|---|
| Mål (højde x bredde x dybde) | H: 1200 mm |
| Diameter | 380 mm |
| Pendellængde | 15-120 cm |
| Gewicht_netto | 976 g |
| Design og materiale | |
|---|---|
| Form | rund |
| Farve | Guld, Mat sort |
| Materiale | Metal |
| Montering | |
|---|---|
| Monteringssted anbefaling | Loftsmontering |
| Energiforbrug | |
|---|---|
| Energieffektivitetsklasse (LED Module) | F |
| Levetid | |
|---|---|
| Levetid | 30000 h |
| Lysegenskaber | |
|---|---|
| Farvetemperatur | 2700 K |
| Farvetemperatur område | Varm hvid |
| Nominel lysstrøm | 1690 lm |
| Lysstrøm LED-Modul | 3130 lm |
| Farvegengivelsesindeks | > 90 Ra |
| Lampens egenskaber | |
|---|---|
| Dæmpbar | Ja |
| Dæmpningsstyring | med normal kontakt 3 step-dæmpbar |
| Inklusive lyskilder | ja |
| Lysegenskaber | Indbygget lyskilder (kan ikke udskiftes) |
| Svarer til glødelampe | 180 W |
| IP-beskyttelse | IP20 |
| Beskyttelsesklasse | Beskyttelsesklasse II |
| Teknologier | LED |
| Bestykning | 24 W |
| Antal bestykning | 1x |
| Kan udskiftes | 2 Lyskilden kan udskiftes af en el-installatør uden vedvarende at beskadige lysarmaturet.|5 Udstyret kan udskiftes af en el-installatør uden vedvarende at beskadige lysarmaturet. |
| Optagen effekt | 27 W |
| Justerbarhed | fast |
| Spænding | 230 V |
| SLR_Spannungsart | AC 50 Hz |
| Transformer | |
|---|---|
| Skineffekt | 27,6 VA |
| Transformer højde | 28 mm |
| Transformer bredde | 43 mm |
| Transformer dybde | 139 mm |
| Tilbehør | |
|---|---|
| Fjernbetjening | nej |
| Etiketter | |
|---|---|
| WEEE-reg.-nr. | DE 39236390 |































